| Connection | 4-pin M12-connector |
|---|---|
| Active height | 69 mm |
| Housing | Rectangular |
| Sealing class | |
| Channel spacing | 10 mm |
| Measuring range | 0,2 - 4,5 m |
| Switching frequency | 600 Hz |
| Series | |
| Application | Automation |
| Output | PushPull |
| Version | Retro-reflective |
| Power supply | 16 – 30 Vdc |



CR0/0T-1V
€234,23 excl. VAT
The CR0/0T-1V is a retro-reflective polarized area sensor with a profile height of 69 mm, a 5-pin M12 connector and a range from 0.2 up to 4.5 m. The sensor has a digital PushPull output and comes with a mounting bracket and reflector.
In stockDocumentation
You may also like...

PUR 5-wire M12 Connection cable
PUR Connection cable for sensors with a 5-pin M12 female connector. The connection cable features a 5-pin M12 female connector....

PVC 5-wire M12 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 5-pin M12 male connector. The connection cable features a 5-pin M12 female connector....



