| Connection | 3-pin M8 connector |
|---|---|
| Fork width | 30 mm, 50 mm, 80 mm, 120 mm, 180 mm |
| Sealing class | |
| Fork depth | 40 mm, 60 mm, 124 mm |
| Material | Aluminum |
| Switching frequency | 4 kHz |
| Series | |
| Output | NPN (NC), NPN (NO), PNP (NC), PNP (NO) |
| Version | Fork sensor |
| Power supply | 10 - 24 Vdc |


FC5 series
From €132,13 excl. VAT
The FC5-series from Micro Detectors are fork sensors in aluminum housing, red LED light, and with different fork openings. The sensors are equipped with a 3-pin M8-connector, with a IP65 protection degree and a choice between a PNP or NPN and NO or NC switching output.
You may also like...

PUR Connection cable 3-wire M8
PUR connection cable for sensors with a 3-pin M8 male connector. The connection cable features a 3-pin M8 female connector....
From €12,94 excl. VAT Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
PVC 3-wire M8 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 3-pin M8 male connector. The connection cable features a 3-pin M8 female connector....




