| Connection | 4-pin M8 connector |
|---|---|
| Fork width | 2 mm, 5 mm, 15 mm, 30 mm, 50 mm, 80 mm, 120 mm |
| Sealing class | |
| Fork depth | 42 mm, 59 mm, 95 mm |
| Features | Push button(s) |
| Material | Aluminum |
| Switching frequency | 10 kHz |
| Series | |
| Output | NC, NO, NPN, PNP |
| Version | Fork sensor |
| Power supply | 10 - 24 Vdc |

FC6 series - laser
From €342,34 excl. VAT
The FC6I series photoelectric fork sensors from Micro Detectors are photoelectric laser sensors in a fork housing. The sensors are equipped with a 4 pin M8 connector, an aluminum housing with IP65 sealing degree and a PNP+NPN (NO/NC) switching output.
Documentation
You may also like...

PUR Connection cable 4-wire M8
PUR Connection cable for sensors with a 4-pin M08 female connector. The connection cable features a 4-pin M08 female connector....

PVC 4-wire M8 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 4-pin M8 male connector. The connection cable features a 4-pole M8 female connector....


