| Connection | 3 m. fixed cable |
|---|---|
| Housing | M30 |
| Sealing class | |
| Features | Flush |
| Material | Stainless steel |
| Measuring range | 5 mm |
| Switching frequency | 200 Hz |
| Series | |
| Temperature range | -25 ... +180°C |
| Output | NPN (NO) |
| Version | Inductive |
| Power supply | 10 - 30 Vdc |


IBAC 3012
Price on request
The IBAC 3012 is an inductive proximity switch in a stainless steel M30 housing and a measuring range of 5 mm. The sensor can be flush-mounted and is equipped with a NPN (NO) switching output and a 3 m. fixed cable.
Available on orderDownloads
Datasheet





