| Connection | 2 m. fixed cable |
|---|---|
| Housing | M30 |
| Sealing class | |
| Features | Flush |
| Material | Brass |
| Measuring range | 1 - 9 mm |
| Switching frequency | 300 Hz |
| Output | 4 - 20 mA |
| Version | Inductive |
| Power supply | 10 - 35 Vdc |

IBCT 3001
€144,91 excl. VAT
IBCT 3001 is an inductive proximity switch in a cylindrical M30 x 1.5 mm brass housing with 2 m fixed cable. The sensor has an analog output (4-20 mA), can be flush-mounted and has a detection range of 1-9 mm.
approximately 2 to 4 weeksDownloads
ibct3001.pdf



