| Connection | 10 cm cable with 5-pin M12 connector |
|---|---|
| Housing | M18 |
| Sealing class | |
| Interface | IO-Link |
| Material | Plastic |
| Measuring range | 70 m |
| Switching frequency | 20 Hz |
| Series | |
| Output | IO-Link, NC, NO, PNP, PushPull |
| Version | Receiver |
| Power supply | 10 - 30 Vdc |

SMR 9570C-IO TP 0.1-J5
The SMR 9570C-IO TP 0.1-J5 is a photoelectric receiver from Telco Sensors in a plastic M18 housing, with IP69K protection degree, a range up to 70 meter and is equipped with a 10 cm cable + 5-pin M12 connection. The sensor furthermore has a combined IO-Link interface and PushPull output and an additional PNP(NO/NC) output.
approximately 6 to 8 weeksYou may also like...

PUR 5-wire M12 Connection cable
PUR Connection cable for sensors with a 5-pin M12 female connector. The connection cable features a 5-pin M12 female connector....

PVC 5-wire M12 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 5-pin M12 male connector. The connection cable features a 5-pin M12 female connector....


