| Connection | 8-pin M12 connector |
|---|---|
| Active height | 555 mm |
| Housing | 33 x 36 mm |
| Sealing class | |
| Channel spacing | 10 mm |
| Input voltage | 12 - 36 Vdc |
| Features | Blanking function, Cross/Parallel Beams |
| Length | 620 mm |
| Material | Aluminum |
| Measuring range | 4 m |
| Response time | Parallel 8.7 ms, Cross 21.9 ms |
| Series | |
| Output | NC, Solid-state |
| Version | Receiver |

SSR 01-4-062-056-10-H-1D1-0.5-J8
The SSR 01-4-062-056-10-H-1D1-0.5-J8 is a Receiver light curtain with an 8-pin M12 connector connection, a 33 x 36 mm product housing and a 10 mm channel spacing. This light curtain has an active height of 555 mm, a profile height of 620 mm and features a response time of Parallel 8.7 ms / Cross 21.9 ms, 56 beams/channels and a Solid-state NC output.


