| Connection | 5 m fixed cable |
|---|---|
| Housing | Ø10 mm |
| Sealing class | |
| Features | COM port, photoelectric safety sensor |
| Material | Polycarbonate |
| Measuring range | 10 m |
| Switching frequency | 15 Hz |
| Series | |
| Output | PNP (NC) |
| Version | Transmitter |
| Power supply | 10 - 30 Vdc |

SMR 3210/CAT2 AP 5
SMR 3210/CAT2 AP 5 is a photocell receiver in polycarbonate ø10mm housing with a range of 10 meters, 5 m fixed cable and PNP-NC output. This photocell receiver is specially certified for use as a safety photocell for automatic doors, gates and fences and meets the requirements of Annex 1 of Directive 2006/42/EC and is TÜV certified according to EN 12978:2003 + A1:2009 and EN ISO 13849-1:2015 (Category 2, PL ,d').
approximately 6 to 8 weeksYou may also like...

TR 10-28 P
Plastic mounting bracket for attaching sensors flush to surfaces. Suitable for the LT/LR series, the SM3000 (Ø10 housings) and the...

SMT 3010C/CAT2 TB 5
SMT 3010C/CAT2 TB 5 is a photocell transmitter in brass M12 housing with a range of 10 meters and 5 m....


