| Connection | 5 m fixed cable |
|---|---|
| Amount of outputs | 2 |
| Housing | M18 |
| Sealing class | |
| Features | Potentiometer |
| Material | Stainless steel |
| Measuring range | 7 m |
| Switching frequency | 1 kHz |
| Series | |
| Output | NC, NO, NPN, PNP |
| Version | Receiver |
| Power supply | 10 - 30 Vdc |

SMR 7607 TS 5
The SMR 7607 TS 5 is a photoelectric receiver with a range of up to 7 m in a stainless steel M18 housing. The photoelectric sensor has a 5 meter fixed cable and is PNP/NPN (NO/NC) adjustable.
approximately 6 to 8 weeksDocumentation
You may also like...

BF-18-02
Mounting and configuration for Ø 20mm/M18 sensors. Complete with bolts, rings and Nüsse.

PVC 4-wire M12 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 4-pin M12 male connector. The connection cable features a 4-pin M12 female connector....

PUR Connection cable 4-wire M12
PUR Connection cable for sensors with a 4-pin M12 female connector. The connection cable features a 4-pin M12 female connector....


