| Connection | 4-pin M12-connector |
|---|---|
| Housing | 50 x 50 x 17 mm |
| Sealing class | |
| Features | Potentiometer |
| Material | Plastic |
| Measuring range | 3 m |
| Response time | 2 ms |
| Switching frequency | 250 Hz |
| Series | |
| Output | NPN (NC), NPN (NO), PNP (NC), PNP (NO) |
| Version | Diffuse proximity |
| Power supply | 10 - 30 Vdc |




SPP 2603 J
SPP 2603 J is an unique diffuse proximity photoelectric sensor with a detection range of 3 meters, without the need for a reflector.
In stockDocumentation
You may also like...

TR SP35-50 L
Stainless steel mounting bracket for the LAM 5 series and the Telco Sensors Spacepack series. Includes mounting material.

PVC 4-wire M12 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 4-pin M12 male connector. The connection cable features a 4-pin M12 female connector....

PUR Connection cable 4-wire M12
PUR Connection cable for sensors with a 4-pin M12 female connector. The connection cable features a 4-pin M12 female connector....






