| Connection | 5 m fixed cable |
|---|---|
| Amount of outputs | 2 |
| Housing | 50 x 50 x 17 mm |
| Sealing class | |
| Material | Aluminum |
| Measuring range | 10 m |
| Switching frequency | 25 Hz |
| Series | |
| Output | NC, NO, Relay |
| Version | Polarized retroreflective |
| Power supply | 10 - 30 Vdc |

SPPR 2910/1 5
The Telco Sensors SPPR 2910/1 5 packing set consists of a retro-reflective photoelectric sensor with a polarization filter, a TR SP35-50L mounting bracket and an ILR 50-50 RHE reflector. With the help of this sensor it is easy to set up a reliable detection application because it has a visible red light. Furthermore, where a potentiometer adjusts the sensitivity of the sensor, a switch does this for the switching behavior in order to adjust the sensor as well-fitted as possible for your application. Due to the relay output it is possible to switch directly up to 3A.
In stockYou may also like...

TR SP35-50 L
Stainless steel mounting bracket for the LAM 5 series and the Telco Sensors Spacepack series. Includes mounting material.


