The SS01 of Telco Sensors is a series light grids for industrial automation. The light strips have a sturdy 33 x 36 mm aluminum profile with T-slot mounting and are available in lengths from 16 to 198 cm. The supply voltage of the SS01 light strips is 12-30 Vdc and are equipped with a solid-state output (NC). Furthermore, the infrared beams of the light curtain system can be set via the control input as crossed beam or parallel beam. Via a second control input, beams can be blanked for the purpose of a possible static obstacle in the detection field. The automatic sensitivity adjustment ensures that no adjustment of the light strip is required. The SS01 light strip self-adjusts the strength and light sensitivity to the environment. This automatically compensates for misalignment and contamination of the sensors. Both transmitter and receiver are reverse-pole protected and short-circuit proof.









SS01 series
Telco Sensors' SS01 series is a series of light curtains for sensing applications within industrial automation. Suitable for use in dirty or wet environments. Various profile heights between 16 cm and 198 cm. Choice of 4 or 10 meter range and beam spacing of 5, 10 or 20 mm. All light curtains are equipped with a solid-state relay output (NC). The SS01 series also has the option for a an IO-Link output, via an IO-Link module.
Documentation
| Connection | 5-pin M12 connector, 8-pin M12 connector |
|---|---|
| Amount of outputs | 1 |
| Housing | 33 x 36 mm |
| Sealing class | |
| Channel spacing | 5 mm, 10 mm, 20 mm |
| Features | Integrated controller |
| Measuring range | 4 m, 10 m |
| Profile | 16 cm, 22 cm, 30 cm, 38 cm, 46 cm, 54 cm, 62 cm, 70 cm, 86 cm, 102 cm, 118 cm, 134 cm, 150 cm, 166 cm, 182 cm, 198 cm |
| Series | |
| Application | Automation |
| Output | IO-Link, NC, Solid-state |
| Power supply | 12 - 30 Vdc |
You may also like...

PVC 5-wire M12 connection cable
PVC connector cable for sensors with a 5-pin M12 male connector. The connection cable features a 5-pin M12 female connector....

TR SS53-80 LU
Stainless steel (AISI 304) mounting bracket for the Telco Sensors SS01 and SS02 series.

PUR 5-wire M12 dragchain connection cable
PUR dragchain connection cable for sensors with a 5-pin M12 male connector. The connection cable features a 5-pin M12 female...

PUR 5-wire M12 Connection cable
PUR Connection cable for sensors with a 5-pin M12 female connector. The connection cable features a 5-pin M12 female connector....











